Jdi na obsah Jdi na menu
 

MOK

Maďarský ohař krátkosrstý
(rövidszörü Magyar Vizsla)

Maďarská krátkosrstá vižla je maďarský národní lovecký pes. Tento hladkosrstý maďarský ohař byl chován v pustě středního Maďarska, kde se vyskytuje široká škála lovné zvěře. Vižla byla vyšlechtěna jako vysoce všestranný pes, schopný lovit, stopovat, vystavovat a donášet zajíce, kachny, husy a další zvěř. Je pravděpodobné, že významnou roli v jejím raném vývoji sehráli vymarský ohař, jemuž se silně podobá a transylvánští pointeři. Nicméně maďarská šlechta se ze všech sil snažila zamezit dalšímu křížení, které by mohlo ohrozit vyjímečné kvality tohoto zvířete.

Teprve po druhé světové válce, když mnoho sportovních myslivců muselo z Maďarska odejít a vzít své psy s sebou, se prosadila i mimo své rodiště. Plemeno bylo registrováno americkým Kennel clubem v roce 1960.

Vižla je všestranně lovecky upotřebitelný pes pro lov v poli, na vodě i v lese. Jeho charakteristickými vlastnostmi jsou zejména výrazný smysl pro stopu, pevné vystavování, vynikající vlohy pro přinášení a cílevědomé sledování stopy na vodě při velké ochotě k vodní práci. Dobře zvládá práci v obtížném terénu i extrémní počasí. Je všestranný, snadno cvičitelný sportovní pes, který se může stát i vynikajícím rodinným psem, neboť se dobře snáší s dětmi.